Verjetno ste že slišali, da je nekomu nehal delovati avtomobilski akumulator, da je uničen ali celo, da mu je »crknil«. Kaj pravzaprav to pomeni? V prvi vrsti je dobro izpostaviti, da se tehnično gledano akumulator, četudi ne deluje kot bi moral, četudi ne požene več avtomobila, ne more kar uničiti. Seveda lahko pride do okvare, sicer pa v večini primerov »uničenih« akumulatorjev zadostuje že ponovno polnjenje.
Govora je seveda o napravi, ki preko kemičnega delovanja shranjuje električno energijo, ki jo avtomobil potrebuje za zagon in druge funkcije. Kemična reakcija med različnima materialoma v kisli tekočini namreč sproža napetost in jo pošilja v porabnike.
Dvostransko delovanje
Čeprav mnogi gojijo to zmotno prepričanje, pa akumulator ne deluje tako, da bi se samo praznil, dokler se energija popolno ne porabi. Med vožnjo namreč poteka tudi nasprotni postopek, ki akumulatorju dovaja vedno novo energijo za ohranjanje napetosti. In prav tu leži skrivnost.
Četudi se je akumulator v vašem avtu morda resnično izpraznil, ker ste pozabili ugasniti avtomobilske luči, to pa je sprožilo porabo energije iz akumulatorja, ne da bi jo ta hkrati tudi dobival, ga je mogoče ponovno napolniti. In napolnjen bo zopet deloval kot nov. Vsakega akumulatorja torej ni potrebno kar zamenjati, je pa to potrebno, če se je le ta pokvaril.
Okvara v delovanju
Seveda se lahko akumulator tudi uniči oziroma je poškodovan, zaradi česar ne more vzdrževati napetosti. Če se vaš akumulator, kljub večkratnem ponovnem polnjenju redno prazni in vas pušča na cedilu, je potrebno preveriti, če je v ozadju kakšna tehnična napaka.
Napaka se lahko nahaja v akumulatorju in ga bo potrebno zamenjati, mogoče pa je tudi, da gre za problem električnega sistema avtomobila. To pomeni, da določena komponenta v tem sistemu ne deluje optimalno, zaradi česar izdatno črpa energijo iz akumulatorja, zaradi česar se ta hitreje izprazni. V tem primeru je potrebno popraviti le komponento električnega sistema, saj sam akumulator deluje pravilno.